fbpx

Engelli merdiven asansörleri basitlik ve kullanım kolaylığı için tasarlanmıştır. Hareket kabiliyetiniz ister bacaklarınızda ister tüm vücudunuzda azalmış olsun, engelli merdiven asansörleri sizin için büyük bir ergonomi sağlayabilir. Engelli merdiven asansörü nedir, nerelerde kullanılır? Birlikte inceleyelim.

Engelli Merdiven Asansörü Nedir?

Değişim, hayatın kaçınılmaz bir parçasıdır. Hiç kimsenin yaşamak istemediği bir değişiklik, kişisel bağımsızlığın kaybedilmesidir. İster bir kaza sonucu olsun, ister doğal yaşlanma süreci olsun, fiziksel olarak engelleyici faktörler, bir kişinin bağımsızlığını tehdit edebilir. Fiziksel bir engelin doğumdan bu yana kişinin hayatının bir parçası olduğu durumlarda, bağımsız bir yaşam tarzı edinmenin ve sürdürmenin yollarını bulmak, onların mutluluğudur.

engelli-merdiven-asansörü

Yaşlılar, merdiven asansörü yardımından yararlanabilecek bir grup insandır. Çoğu zaman, yaşlı bireyler veya çiftler, kendileri için pek çok anı barındıran bir evden ayrılmak istemezler. Bununla birlikte, bir zamanlar taşınması kolay olan bir ev, artık son yıllarına ulaştıkları için onlar için bazı sorunlar yaratabilir. Bir merdiven asansörünün eklenmesi, evlerinin üst katına veya bir bodrum alanına güvenli bir şekilde erişebilmelerini sağlayacaktır. Merdiven asansörü, yiyecek gibi eşyaları bir bodrum garajından veya çamaşırları evin bir katından diğerine taşımalarını kolaylaştıracaktır. Merdiven asansörü, onlara evlerinde daha uzun süre ve daha güvenli bir şekilde kalma fırsatı verecektir.

Yaşlılar veya engelli biri bir ev aradığında, genellikle tek seviyeli seçeneklerle sınırlı hissederler. Merdiven asansörü, onlara herkesin sahip olduğu aynı çeşitlilikte seçenekler sunar. Birçok şehir evi ve apartman dairesi çok katlı evler olarak tasarlanmıştır. Basit bir merdiven asansörü ilavesi, bu seçenekleri merdivenlerden çıkamayan herkes için eşit derecede kullanılabilir hale getirir. Ekonomik açıdan bakıldığında, bir merdiven asansörü çok makul bir masraftır. Merdiven asansörü kullanmak, birinin evinin üst katını temizlemek için birini işe alma ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda yüksek tıbbi harcamalara ve ağrılı rehabilitasyona neden olabilecek düşme ve yaralanma riskini de azaltır. Kendi evinizde bağımsız olarak dolaşmanız mümkün olduğunda, size yardımcı olacak birini işe alma masrafınız olmaz. Merdiven asansörleri, sevdiklerinin merdivenleri aşmaya çalışmasından endişe duyabilecek aile üyeleri için huzur sağlayabilir. Ayrıca ev sahibine ek bir güvenlik duygusu da verebilirler.

Bağımsız bir yaşam tarzı sürdürmeye yönelik her adım, bir kişinin ahlaki değerine bir destek sağlar. İnsanlar bağımsız olarak kendilerine ve evlerine bakabileceklerini hissettiklerinde depresyonun bir sorun haline gelmesi daha az olasıdır. Bir merdiven asansörü, engelli bir kişinin veya yaşlı bir vatandaşın güvenli, bağımsız ve olumlu bir düşünce çerçevesinde yaşamasına yardımcı olmada büyük bir rol oynayabilir.

Merdiven asansörleri, güvenle kullanabilmenizi sağlamak için birçok güvenlik özelliği ile donatılmıştır. Örneğin basınç sensörleri, herhangi bir engelle karşılaşıldığında asansörün durmasını sağlar. Merdivenlerin tepesine ulaştığınızda dönen bir koltuk, diğer bir popüler güvenlik özelliğidir ve merdivenin kenarından çok uzakta asansörden inmenizi sağlar. Pek çok insan oturmaktan ayağa kalkmakta zorlanır ve bunun tersi de geçerlidir. Artrit ve kalçalarda veya dizlerde sertlik ve ağrıya neden olan diğer durumlar, geleneksel oturarak kaldırmanın kullanımını zorlaştırabilir. Bu noktada engelli merdiven asansörüne ihtiyaç duyulur.

Engelli Merdiven Asansörü Nerelerde Kullanılır?

En basit durum, düz bir merdiveninizin olduğu ve bir merdiven asansörünün kurulumunun çoğu durumda hızlı ve kolay olması gerektiğidir. Modele bağlı olarak, ray (gerekli kabloları da barındıran) ya duvara ya da merdivenlerin kendisine tutturulur. Bu çözüm villa tipi evlerde tercih edilir. Yukarıdan aşağıya kıvrılan veya yarıda dönen merdivenler için, ölçmek üzere yapılmış kavisli merdiven asansörleri şeklinde çözümler veya belki de bir köprü oluşturmak için kullanılabilecek bir köprü platformu vardır. Bu tip bir çözüm evin içerisinde eğimli merdivenin bulunduğu durumlarda tercih edilir.

engelli-merdiven-asansörü

Merdivenleri olan herkesin bahçesine veya mahzenine girmesi için mükemmel bir tercih olan dış mekan merdiven asansörü, hava şartlarıyla başa çıkmak için özel olarak tasarlanmıştır. Rüzgar ve yağmurun etkilerine direnmeye yardımcı olan özel bir kaplamaya sahip olan dış mekan merdiven asansörleri, iç mekan asansörleriyle aynı güvenlik özelliklerine sahip, kısa ve uzun basamaklı uçuşlar için mevcuttur. Bu tip engelli merdiven asansörleri bahçeli evler için tercih edilir. Harici hareketli parçalar içermeyen ve asansörün kontrolsüz bir şekilde inmemesini sağlayan arızaya karşı emniyetli bir fren sistemi sayesinde, uzaktan kumanda veya joystick ile çalışan merdiven asansörleri mevcuttur.


1 yorum

berat yılmaz · 8 Kasım 2020 20:26 tarihinde

çok faydalı bir yazı olmuş, ellerinize sağık.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir