fbpx

Ortopedist ve terapistler aracılığıyla engelli yaşamı kolaylaştırmak için farklı tiplerde asansörler üretilmektedir. Ergonomi ve işlevselliğin ön planda tutulduğu ürünlerde sağlamlık göze çarpar. Bir yükseltinin üstüne ya da merdiveni çıkmak için engelleri kolayca aşabilecekleri engelli asansör ölçüleri, farklı türlerde üretildikleri için asansör ölçüleri de ona göre belirlenmektedir. Engelli asansör ölçüleri, kısa mesafe, dikey tip, platform tipi gibi her alanda gündelik yaşamanızı kolaylaştıracak şekilde tasarlanır.

Ev ya da villa dekorasyonunuza uygun özelleştirebileceğiniz engelli asansör kabin ölçüleri, ofis, plaza, iş hanları ya da otobüs-metro gibi toplum taşıma istasyonlarında uyumlu şekilde kullanabilmenize dikkat edilerek belirlenir. Asansör kabin ölçüleri, kamu binaları için 90×120 cm’den az olmayacak şekilde üretilir. Kuyusuz asansör olarak adlandırılan bu sistemde taban kalınlığı 10cm’dir. Yan duvarları, en az 2 metre olmalıdır. Tekerlekli sandalyenin kabin içinde rahat bir şekilde hareket etmesine önem verilmektedir. Kabin içerisinde aydınlatma, tutunma barı ve bütün paneli gibi tüm temel gereksinimler düşünülerek projelendirme yapılır.

engelli-asansörü-ölçüleri

Kullanımı yaygın olan panoramik engelli asansörleri, her bina için ayrı tasarlanır. Yolcuların manzarayı rahatça görebilmesi için otellerde, tatil köylerinde ve alışveriş merkezlerinde rastladığımız bu yuvarlak asansörlerin kırılmaz lamine camdan yapılarak yolculara zarar verilmemesine dikkat edilir.

Cam ile çerçevelenerek kullanıcıya ferahlık veren yuvarlak asansör ölçüleri, binanın mimarisine uygun olarak üretilir. 0,63 m/sn hızdan 2,5 m/sn hıza kadar değişik hız ayarlarına uygun dairesel, kare, üçgen ve köşeli kabinler dizayn edilebilir. Kapılar yarım otomatik olabileceği gibi genellikle bu tarz engelli asansörlerinde otomatik kapılar kullanılacağı için yuvarlak asansör ölçüleri belirlenirken bu kritere de dikkat edilmektedir.

WMC Asansör Ölçülerini Nasıl Belirliyor?

Asansör ölçüleri, sadece engelliler değil; hasta ve yaşlı kişiler tarafından da kullanıldığı için bu durum dikkate alınarak dizayn edilir. Asansörler, binaları, ofis kompleksleri veya konut blokları içinde hiç durmadan çalışıyor. Bir asansörle ilgili parçaların çok yüksek kalitede üretilmesi ve çeşitli yük miktarlarına dayanacak şekilde olması gerekir. Gerçek amacına yönelik engelli asansörlerinin üretilmesiyle asansöre giriş ve çıkış kolaylığından hız ve sarsıntı gibi konularda sıkıntılar yaşanmayacaktır. Asansör ölçüleri, engelli insanların ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde üretildiğinde yaşam konforları artacaktır.

engelli-asansörü-ölçüleri

Asansör ölçüleri bağlamında ilk olarak rahat kullanım sağlayabilecek bir proje tasarlanması gerekir. Asansör için yeterli bir alanınız varsa bir tekerlekli sandalyenin sığacağı boyutlarda olması da önemli bir avantajdır. Asansör için gerekli olan çukurun derinliği 10 cm’dir. Düz bir giriş sağlamak için bu derinliğe ulaşılması avantajlı olacaktır. Çukur açma işleminin yapılmazsa, 10 cm kadar bir yükselti eşiğiyle asansöre binmeniz mümkün olacaktır. Kullanılacak elektrik güç tesisatı, 220 ve 380 volt olarak imal edilebilmektedir. Ayrıca sabit asansörlerin yapı trafiğini etkileyeceği noktalarda, kullanım haricinde cihazın transferini sağlayarak, alanın daha geniş kullanımı açısından avantaj sunan modeller üretilmektedir. İmalat için durak sayısı, en ve boy ölçüleri, giriş-çıkış yönü gibi bilgilerin paylaşılması durumunda ona göre bir fiyatlandırma yapılmaktadır.

Engelli asansör ölçüleri, özel mülkiyette 3 metre yükseklikte, kamu binasında ise 2 metreyi aşmayacak şekilde hidrolik olarak tasarlanır. 80 cm küpeşte yüksekliği ile platform kabini çevrilir. Makine emniyet yönetmeliğine uygun olarak üretilen engelli asansörlerinin hızı 0,5/ms’yi aşmaz. Farklı şekillerde ve geniş ürün yelpazesiyle hayatı kolaylaştıran engelli asansörlerinin ölçüleri için hangi alanda kullanılacağına da ayrıca önem verilmelidir. Örneğin ev tipi engelli asansörleri standart olarak 0,15 m/sn hız ile çalışır. İsteğinize göre 0,30 m/sn hıza ulaşabilmektedir.


1 yorum

berat yılmaz · 8 Kasım 2020 20:27 tarihinde

çok faydalı bir yazı olmuş, ellerinize sağık.

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir